Czy kreatory stron to dobra opcja na start?

Jakub mikita, Trendy na rok 2025, Tania Strona Internetowa

Czy kreatory stron to dobra opcja na start?

Czy kreatory stron to pułapka? A może najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu?

Wybór między WordPressem a kreatorem stron to dylemat, przed którym stoi wielu przedsiębiorców. Strona bez zatrudniania developera – brzmi kusząco, ale czy na pewno to lepsze i tańsze w dłuższej perspektywie? Webflow, WebWave vs. WordPress w tym odcinku rozkładamy to starcie na czynniki pierwsze!

Porozmawiamy o kosztach, wydajności, bezpieczeństwie i SEO, a także o tym, dlaczego wsparcie techniczne i społeczność mogą zadecydować o przyszłości Twojej strony. 

Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej dla Ciebie – koniecznie posłuchaj lub przeczytaj poniżej!

 
Karolina Czapla 
Ktoś do Ciebie przychodzi i chce tę stronę sobie zrobić, do końca jeszcze nie wie na czym. Chciałby ją zrobić i wyczytał sobie w internecie, że kreatory stron to jest super fajne i tanie rozwiązanie.    Jakie masz w ogóle podejście do kreatora stron i co byś powiedział takiemu klientowi?  
Jakub Mikita 
Myślę, że to może być dobre rozwiązanie. W sumie wszystko zależy od tego, jakie są cele takiej strony i jeśli taki klient ma bardzo ograniczony budżet czy jest bardzo zdeterminowany i taką stronę chciałby zrobić sobie sam, to jak najbardziej. Myślę, że taki kreator to może być dobre wyjście na początek i taką stronę można tam szybko sobie zrobić, w ogóle zobaczyć, z czym to się je, wypuścić cokolwiek i już tą swoją widoczność w sieci powoli budować. Więc myślę, że tak. Chociaż z drugiej strony…   
Karolina Czapla 
Kuba, bo wiem co deweloperzy myślą o kreatorach stron, więc… 

Kreatory stron – czy to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

 
Jakub Mikita 
  Z drugiej strony jeśli chodzi o jakość tych stron internetowych, to tutaj te kreatory jednak pozostawiają wiele do życzenia i ten kod, który jest generowany przez jakiś automat, który tutaj musi przyłożyć to, co tutaj widzimy w takim builderze tej strony i sobie tam ładnie układamy, no to on musi to przetłumaczyć na kod HTML, na CSS, na JavaScript no i ten kod często gęsto po prostu nie jest tak dobry, jak by mógł być.   A to ma znaczenie nie tylko dlatego, że jakiś tam kod jest napisany i on jest niewidoczny i tam jest ładnie po prostu gdzieś pod spodem, tylko to ma realny wpływ na to, jak ta strona jest indeksowana przez Google, bo Google czy jakiekolwiek inne roboty indeksujące zwracają na to uwagę. I to też przekłada się oczywiście na szybkość działania tej strony. Więc im ten kod jest bardziej optymalnie napisany, tym szybsza strona, tym lepsze wyniki po prostu w wyszukiwarce.  
Karolina Czapla 
Rozumiem w ogóle, jakie te kreatory mamy, bo kreator kreatorowi nierówny. Znasz jakieś przykłady, takich, które powiedziałbyś okej, to jest w miarę spoko kreator?  

Kreatory stron – przegląd

Jakub Mikita 
  Myślę, że taki najbardziej popularny chyba, który też od kilku lat właśnie zyskuje popularność, to jest Webflow. On tutaj się jakby wiedzie prym w tych wszystkich kreatorach. Jest oczywiście tego bardzo dużo na rynku, bo myślę, że rynek nadal jest nienasycony takimi rozwiązaniami.  
Karolina Czapla 
Tutaj jeszcze to, co ja robiłam taki research do tego odcinka to właśnie Wix czy też Squarespace. Jeśli chodzi o Wixa, to ja mam bardzo złe wspomnienia z tworzeniem strony. Kiedyś tworzyłam tam stronę jako marketer dla dietetyczki i to nie była wspaniała podróż.   Dodatkowo analityka tej strony była bardzo mocno ograniczona, dlatego nawet nie będziemy na temat tego kreatora rozmawiać, ale Webflow to jest ciekawe narzędzie. Podobno takie najbardziej developerskie wśród tych kreatorów.  

Zalety i wady kreatorów stron

 
Karolina Czapla 
Myślę, że tak. Też jak wspominałaś o tym właśnie używaniu tych kreatorów wcześniej, kiedy próbowałeś coś tam robić, przypomniało mi się, że kiedy robiliśmy inne projekt, czyli Fusebox i Player do podcastów, gdzie można było te odcinki swoje wrzucać na stronę tak jak Player z YouTube’a, tylko na plików audio, to też w ramach testów tego projektu, kiedy wykonaliśmy ten Player, musiałem zobaczyć, czy ten Player dobrze się wyświetla w tych wszystkich builderach.   Przypomniało mi się, że na tych wszystkich Wixach, Squarespace’ach i innych tych najbardziej popularnych builderach, kreatorach, tworzyłem konto, tworzyłem takie bardzo proste strony i próbowałem ten Player umieścić, żeby zobaczyć, czy tam wszystko dobrze się wyświetla i działa.   No i pamiętam faktycznie, że to sam Player jakby działał, bo to było, jakby tutaj jakiejś dużej wątpliwości nie powodowało, bo to po prostu osadzony kod na stronie, na co wszystkie te praktycznie buildery pozwalają. Tak samo przeklikanie się przez te kreatory, stworzenie tej strony, nawet na podstawie jakiegoś szablonu, który tam jest, no było to niezbyt takim dobrym doświadczeniem dla mnie, szczególnie z perspektywy dewelopera, kiedy jednak do tych stron podchodzę, czy podchodzimy w firmie zupełnie inaczej.  
Karolina Czapla 
Teraz to mi się przypomniało, jak mówisz, że my kiedyś mieliśmy do czynienia z kreatorem, znaczy, nie mieliśmy do czynienia z kreatorem, bo podziękowaliśmy za taką współpracę ostatecznie, ale pamiętasz ten sklep meblowy, gdzie robiliśmy sklep na Shopify czy Shopli już nie pamiętam dokładnie, ale pamiętam, że to była z perspektywy teraz czasu bardzo zła decyzja biznesowa tego klienta. My podziękowaliśmy za współpracę, ponieważ nie chcieliśmy podejmować się właśnie kreowania tak nieprzyszłościowego sklepu, ktoś się tego podjął, nie wiem, czy ta marka jeszcze, jak ona funkcjonuje obecnie, ale na pewno ta jej rozpoznawalność trochę padła i też ten styl, który ona miała, nie było do oddania na tym kreatorze.   No dobrze, mamy tu już takie kreatory, ale tak wiesz, rozmawiamy o tych kreatorach, ale w sumie to nie wiadomo na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy ten kreator i czy wybieramy w ogóle taką stronę i chciałabym, żebyśmy teraz porozmawiali o takich rzeczach, które są najważniejsze jak my tworzymy tą stronę, na które musimy zwrócić uwagę, które właśnie pomagają nam wybrać, że to rozwiązanie będzie dla nas okej, a to nie będzie okej.   Z perspektywy dewelopera, jak to wygląda u Ciebie?    

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kreatora stron?

 
Jakub Mikita 
  Na pewno zwróciłbym uwagę na wydajność tej strony, to znaczy jak bardzo szybko ona się ładuje albo jak wolno ona się ładuje w zależności od tego, z jakiego kreatora korzystamy, więc tutaj na pewno warto by było na początek stworzyć sobie na przykład taką stronę na jakimś szablonie, założyć darmowe konto, stworzyć taki szablon, wrzucić i po prostu spróbować tę stronę załadować i zobaczyć czy ona jest szybka, czy ona jest wolna.   Być może przepuścić się przez Google PageSpeed, darmowe narzędzie, gdzie można testować stronę właśnie pod kątem ich szybkości. Więc to by było na pewno pierwszy taki element. Z drugiej strony wskazałbym accessibility, czyli dostępność tych stron, czyli to czy one po prostu, czy osoby z niepełnosprawnościami są w stanie korzystać z tej strony w jakiś przystępny dla nich sposób, to znaczy czy na przykład są w stanie przeklikać się tabulatorem przez wszystkie elementy tej strony albo, czy czytniki ekranowe dla osób niedosłyszących dobrze są w stanie przeczytać tę stronę.   To na pewno dwa takie główne elementy bym wskazał na pierwszy ogień.  
Karolina Czapla 
Z tego co wiem, to już wymogi prawne dotyczące WCAG są dla wszystkich przedsiębiorstw, albo będą już niedługo dla wszystkich przedsiębiorców.  
Jakub Mikita 
  Na pewno dla tych, w sensie strony jakieś urzędowe, czy takie właśnie użyteczności publiczne, one muszą spełniać te wymogi. Dla wszystkich stron wydaje mi się, że to prawo jest tylko w Stanach, w niektórych z ich stanów. W Polsce chyba jeszcze tego nie ma.   Ale nie zdziwiłbym się, jeśli w następnych latach takie dyrektywy, chociażby unijne były, jeśli by weszły i faktycznie te wszystkie strony trzeba będzie dostosować po prostu pod wymogi WCAG.  
Karolina Czapla 
Tak, jest takie narzędzie, które jest darmowe, gdzie możecie sprawdzić sobie, czy wasza strona jest dostępna dla różnych użytkowników. My z niej korzystamy w podstawowym audycie stron. Warto sprawdzić, czy wasza strona faktycznie jest, czy ma tą dostępność na prawidłowym poziomie, a jeśli nie, to uważam, że nie ma co czekać na wymogi prawne, tylko trzeba po prostu dostosować się, żeby jednak być dostępnym dla każdego.  
Jakub Mikita 
  Tak jest, zwłaszcza że to też na pewno wpływa na wyniki tej strony w wyszukiwarce, bo im strona, tak jak wspominałem, im bardziej zoptymalizowana, im bardziej dostępna, tym ten score w wyszukiwarce po prostu będzie wyższy.

Kratory stron a analityka i SEO 

 
Karolina Czapla 
No właśnie, i tutaj przechodzimy trochę delikatnie do moich trzech punktów, takich najważniejszych, jeśli chodzi o stronę internetową. Ja to nazwałam ABC i to jest akronim od pierwszych nazw, A jak analityka, B jak bezpieczeństwo i C jak Coś dla Google, bo dla mnie są to najważniejsze rzeczy, jeśli tworzymy tą stronę internetową i właśnie to są rzeczy, gdzie te kreatory stron trochę kuleją, bo o ile faktycznie integracja w przypadku Webflow z Analytics jest, nawet z tego, co tam sprawdzałam, można podłączyć Google Tag Manager do takiej szerszej analityki.  
Jakub Mikita 
  No właśnie, a powiedz mi, przepraszam, że cię przerwę, to nie wystarczy wrzucić tego kodu śledzenia na stronę i to sobie będzie już chodziło i zbierało te dane?  
Karolina Czapla 
Tak, wystarczy, ale sam dobrze wiesz, że nawet tworząc takie strony na WordPressie, kiedy tworzymy to przez wtyczkę i podłączamy po prostu ten kod śledzenia, to mogą wychodzić różne zmiany, czy różne błędy, przepraszam, mogą wychodzić rzeczy, które są niedoszacowane, bądź po prostu błędy zliczania. A co jeszcze najważniejsze, kiedy mamy consent mode 2 i musimy wprowadzić z gody cookies, no to ładowanie się tych skryptów z automatycznym podłączeniem analityki może prowadzić błędy. Mieliśmy taką sytuację w zeszłym tygodniu, czy przed świętami, że faktycznie jest to problem, dlatego ja jestem zdania, że warto analitykę implementować poprzez kody albo na stronie z deweloperem, albo właśnie poprzez Google Tag Manager.   Że jednak taka ta prosta sprawa, jak właśnie przeklikam się, klikam kod w identyfikator Google Analyticsa, to nie do końca jest dobre. Może, że faktycznie chcemy śledzić tylko wejście na stronę, jakąś tam może drobną geolokalizację, co nam daje Analytics, ale wydaje mi się, że to jest nadal za mało.  
Jakub Mikita 
  No dobra, to mamy Analitykę B.  
Karolina Czapla 
  B jak bezpieczeństwo. I tutaj nie do końca sprawdziłam temat związany z Webflow i tym bezpieczeństwem, a jeśli chodzi o WordPressa, to przynajmniej tutaj mogę być pewna, no bo my utrzymujemy stronę na WordPressie, więc wiem, jak podchodzimy do jego bezpieczeństwa. Fajne jest to, że te wtyczki nam dają znać, że są niezaktualizowane i trzeba je aktualizować i to wpływa na bezpieczeństwo.   Druga sprawa też jest taka, że społeczność w WordPressa jest na tyle duża, że kiedy są jakieś, i teraz zabrakło mi słowa…  
Jakub Mikita 
  Podatności?  
Karolina Czapla 
  Podatności, dokładnie, no to też wiemy o tym i jesteśmy o tym informowani. Webflow to jest duża platforma. Z tego, co wiem, to bezpieczna chmura, więc nie wiem, jak tam do końca jest z bezpieczeństwem, chociaż na WordPressu bym jednak ufała bardziej.   Tym bardziej, że kiedy jest problem, kiedy jest ogień, no to możemy iść do kogoś z WordPressa, a Webflow i jego support to są już naprawdę ciężkie tematy. No i C, jak coś dla Google, no i tutaj to jest coś, co ja uwielbiam w WordPressie i dlatego dla mnie WordPress tutaj wygrywa, to są… To jest SEO, po prostu.   To są te wtyczki SEO, które pomagają nam tworzyć lepsze, bardziej zoptymalizowane wpisy i są one darmowe. YoastSEO czy React Math, gdzie naprawdę one nam pomagają tę widoczność w Google sobie zwiększać. WordPress daje nam po prostu większe możliwości i te wtyczki, które także są darmowe.   To są chyba te moje ABC najważniejsze takiej strony i tutaj, jeśli faktycznie bym patrzyła na to ABC, no to wygrałby WordPress.  

Czy kreatory stron są bezpiecznie?

 
Jakub Mikita
  Tutaj, jeśli zaczęłaś temat tego bezpieczeństwa, to zaletą tych wszystkich zamkniętych kreatorów jest właśnie to, że one są zamknięte, czyli to jest po prostu jakiś kod, który nie jest ogólnodostępny i w teorii jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Z drugiej strony, jeśli ludzie, którzy chcą zaszkodzić takiemu kreatorowi czy Wixowi, czy Webflow, czy czymukolwiek innemu, kiedy oni znajdą podatność w tym systemie, to wszystkie strony zbudowane na tym kreatorze, one wtedy są podatne. WordPress z drugiej strony jest otwartym rozwiązaniem, czyli jeśli mamy jakąś lukę bezpieczeństwa w jakiejś wtyczce, no to teoretycznie zagrożone są tylko te strony, które z tej wtyczki korzystają.   Oczywiście są wtyczki, które mają kilka milionów aktywnych instalacji na swoim koncie i wszystkie te strony wtedy są zagrożone przez taką lukę bezpieczeństwa, ale z jeszcze innej strony ten system zgłaszania tych luk, deweloperzy, kiedy dostają takie zgłoszenie, też mają oczywiście czas, zanim taka luka zostanie wypuszczona do opinii publicznej, że takie jest zagrożenie, no to po prostu autorzy tych wtyczek zdążają wypuścić łatki i wtedy większość tych stron jest na bieżąco aktualizowana. Nawet w WordPressie można sobie włączyć automatyczną aktualizację czy to wtyczek czy motywów i wtedy siłą rzeczy ta strona jest bezpieczniejsza. Zero Day’e oczywiście też się zdarzają.   Zero Day’e, czyli takie podatności, gdzie ta strona, to po prostu od razu jest wyciek takiej informacji, że jest dana podatność do sieci. One też się oczywiście zdarzają, ale jest ich mniej, bo jakby przez to, że ta społeczność jest tak duża, no to po prostu są ludzie, którzy nawet my w naszych wtyczkach, w BracketSpace, w naszych darmowych wtyczkach, dostajemy czasem maile, że jest jakaś drobna luka i po prostu, że warto to zapatchować i też takie patchy po prostu od razu wypuszczamy.  
Karolina Czapla 
  Ale tutaj jest właśnie bardzo ważne, co ty powiedziałeś, że jest ciągły ten kontakt z tą społecznością. Ciągłe kontakty z twórcami wtyczek, z supportem. No, sami prowadzimy support naszych wtyczek, więc wiemy, jak bardzo ważny jest ten kontakt.   A Webflow i jego support, tak jak powiedziałam, tam nie ma takiego kontaktu.  
Jakub Mikita 
  Pewnie, znaczy, wydaje mi się, i z tego, co sprawdzaliśmy tutaj w cenniku, no to im więcej się płaci, tym ten kontakt jest ułatwiony, no ale to jakby wiąże się z dodatkowym kosztem.  
Karolina Czapla 
  No dobrze, ale tak trochę powiedzmy więcej o tym Webflow, bo tak cały czas tutaj oscylujemy pomiędzy Webflow, a WordPressem, porównujemy to, ale czym jest tak naprawdę ten Webflow, bo musimy wyjść z założenia, że może ktoś nie zna tego kreatora. I to, co ja lubię, to, co mi się w ogóle podoba w tym kreatorze, ale to dlatego, że jestem pokoleniem Canva i wszystkie graficzne rzeczy robię na Canvie, no ale to jest właśnie ten drag and drop. To jest to przerzucanie, tworzenie tak naprawdę strony na podstawie jakiejś tam graficznej układanki, którą potem można zamienić w kod podobno dobry, chociaż tutaj to będziemy sprawdzać na pewno kiedyś, ale to jest właśnie coś, co dla mnie jest najważniejsze w tym Webflow.   A czy ty masz jakąś taką rzecz, która sprawia, że ten Webflow jest faktycznie godny polecenia?  
Jakub Mikita 
  To właśnie tak łatwość wejścia i stworzenia tej pierwszej strony. To bym powiedział, że to jest taką główną kartą przetargową, bo ani nie trzeba nic instalować, ani nie trzeba się martwić o hosting, ani o domenę, ani o nic takiego, po prostu zakładamy darmowe konto i już możemy tę stronę sobie tam stworzyć na podstawie nawet jakiegoś szablonu, który od nich dostajemy.  
Karolina Czapla 
  Tak, bo to jest ogólnie właśnie taka różnica pomiędzy tym Webflow a WordPressem, że Webflow daje ci hosting i daje ci też możliwość domeny z tego, a w WordPressie musisz się zająć tym samodzielnie.  

Zalety WordPressa w porównaniu do kreatorów stron

 
Jakub Mikita 
  Tak, jeśli instalujemy WordPress, czyli ściągamy go sobie, po prostu paczkę zip z WordPress.org czy instalujemy go na jakimś hostingu, który mamy wykupiony, to tak. Z drugiej strony jest taka usługa wordpress.com, która działa na zasadzie tych wszystkich builderów, gdzie można założyć sobie konto. Tam to WordPress jest już zainstalowany.   Jest jakiś zestaw wtyczek i motywów, które przeszły jakiś review zespołu Wordpress.com i tam też możemy takiego WordPress sobie stworzyć, płacąc po prostu za hosting w ramach tej platformy pod Wordpress.com.  
Karolina Czapla 
  Ok, trochę podobnie jak teraz zrobił Cyberfolks, też założył, w ogóle to jest też opcja, o której nie wspomnieliśmy, ale tworzenie stron z pomocą AI. To właśnie jest produkt Cyberfolksa _now, tam też można sobie wygenerować stronę, która będzie od razu na hostingu Cyberfolksowym.   Ok, ale teraz tak, hosting hostingowy, to, że nie mamy wpływu na to, jaki wybieramy hosting, to jest ok? Czy jednak ta pojemność tego hostingu, jego przepustowość, dobrze mówię, jest czymś ważnym i fajnie by było, gdybyśmy mieli możliwość wyboru?  
Jakub Mikita 
  Oczywiście zawsze jest mieć fajnie możliwość wyboru i tutaj musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużo ruchu ta strona będzie po prostu miała. Bo sama szybkość ładowania strony, to możemy sprawdzić sobie od razu, po prostu ładując taką stronę na hosting, nawet w jakimś darmowym pakiecie, czy w okresie próbnym. I zobaczyć po prostu, jak ona się ładuje, przepuścić na przykład Google PageSpeed, czy jakiekolwiek inne narzędzia do sprawdzania wydajności.   I to od razu widać. Tak z drugiej strony, kiedy wchodzi nam skala, no to tutaj już musimy sobie przeliczyć, czy tych użytkowników będzie 10 w skali miesiąca, czy 100, czy 1000, czy 100 tysięcy. Bo to będzie miało oczywiście wpływ na właśnie zużyty transfer tego hostingu i chociażby jego pojemność, kiedy ta strona będzie duża, będziemy mieli tam dużo zdjęć, mediów itd.   Więc tutaj na pewno trzeba wziąć to pod uwagę. Jeśli szukamy jakiegoś przyszłościowego rozwiązania, to dobrze skorzystać z takiego hostingu, który, chociażby pozwala na upgrade tego planu i po prostu zwiększanie tych limitów.  

Kreatory stron a sklepy internetowe – jakie są możliwości? 

 
Karolina Czapla 
  Tak, no bo cały czas też trochę mówimy o stronach wizytówkach, albo takich stronach podstawowych do skontaktowania się. No a co jeśli mówimy o sklepach? Wszystkie kreatory, o których dzisiaj wspomnieliśmy, mają taką opcję sklepu. WordPress też, poprzez wtyczki takie jak WooCommerce, czy też EDD jest też możliwość stworzenia sklepu. No ale co wtedy z wytrzymałością takiej strony? No załóżmy, że mamy te 150 produktów.   To nie jest dużo. No ale nawet gdyby. 150 produktów.  
Jakub Mikita 
  No to jeszcze nie jest tak dużo i prawdopodobnie jeśli chodzi o taki sklep, no to nawet jakieś podstawowe pakiety tych hostingów współdzielonych będą po prostu OK. My też hostujemy taką bardzo dużą stronę, która ma, o ile się nie mylę, 3 miliony wyświetleń w ciągu miesiąca tych podstron. Ta strona, my ją aktualnie hostujemy na serwerze dedykowanym, czyli po prostu jest jedna strona, jedyny hosting, jedna maszyna tylko i wyłącznie na tą stronę.   Te zasoby nie są współdzielone z żadnymi innymi stronami. Tutaj jakby mamy ten przywilej, że możemy sobie te zasoby tego serwera tutaj zmieniać w zależności od tego, jaki tam przewidywany ruch na tej stronie jest. Ale tak jak mówisz, jeśli to jest jakiś sklep, 150 produktów, tutaj ta ilość produktów nie ma aż takiego znaczenia, bo tutaj już wchodzą rzeczy typu cash tej strony, czy hosting wspiera takie rzeczy, co jest w stanie oczywiście tą stronę jakby troszkę przyspieszyć i sprawić, że ona tych zasobów nie będzie tyle zużywała.   Ale tutaj ważniejszy jest ruch, bo możemy mieć sklep, który nawet ma jeden produkt, a my mamy po milion odsłon do tego produktu dziennie, bo po prostu on jest tak rozchwytywany, więc tutaj bardziej bym się skupił na ruchu niż na ilości produktów.  
Karolina Czapla 
  Tak. I druga sprawa też jest taka, że co przy wsparciu tego hostingu, bo tak jak mówisz, my hostujemy niektóre strony tam u siebie, ale też korzystamy z programu ruchu partnerskiego LH i tutaj faktycznie wybraliśmy ten LH przede wszystkim dlatego, że mówi się, że musisz mieć wiedzę, żeby wybrać hosting i wybrać domenę, ale tak naprawdę korzystając z tego LH, to nic nie musisz robić, bo wszystko robią za ciebie i też łącznie z dobieraniem tych pakietów, więc to jest rodzaj hostingu, który faktycznie jest i skalowalny i można dobrać go dla siebie i zresztą jako nasi klienci macie zniżkę w LH.   Tylko jako nasi klienci, bo kto by chciał, to zapraszamy serdecznie do kontaktu, możemy się podzielić, ale dobrze, już mówiliśmy o hostingu, wspomnieliśmy też trochę o tym drag and drop, co jest w ogóle jednym z trendów, które były w 2024 roku. Zresztą my lubimy to rozwiązanie, zastosowaliśmy je we wtyczce PrettyEmail do tworzenia właśnie maili na WordPressie.  
Jakub Mikita 
  Tutaj warto też wspomnieć przy okazji tego drag&dropa, że tak jak mówisz, taki jest trend, że idziemy właśnie w kierunku tych builderów, na co oczywiście też reaguje sam WordPress, bo ten edytor Gutenberg, który jest tak mocno wdrażany teraz w WordPressa, to to jest właśnie też taki builder drag&drop i stąd, chociażby wybór tego rozwiązania przy budowie tej wtyczki do templatek mailowych.  
Karolina Czapla 
  Dobrze, powiedzieliśmy trochę o Webflow więcej, ale jest jeden minus i dla mnie to jest duży minus. To znaczy, kiedy myślę o polskim przedsiębiorcy, o takim małym polskim przedsiębiorcy, to ten język angielski, który jest w interfejsie Webflow może być dużym problemem. Mam inne rozwiązanie, które znalazłam.   Zaskoczyłam cię, bo przed naszą rozmową powiedziałeś, że nie znasz tego rozwiązania, więc tutaj cię właśnie, tak jak powiedziałam, trochę zaskoczę. WebWave to jest polski projekt, całkowicie polski projekt, więc jeśli chcielibyście wesprzeć polskie projekty, bardzo zachęcam do tego, żeby się zapoznać z ich produktem i podział on podobnie jak Webflow, jest też drag&dropem. To jest jedna sprawa, a druga sprawa jest taka, że jest on w pełni po polsku i co daje nam też dużo możliwości.   Integruje się z InPostem oraz z płatnościami, które są w Polsce dostępne. W Webflow tego nie ma. Nie można się zintegrować z InPostem.   Nie ma takiej integracji na ten moment, jak patrzyłam. Ale tak, ten WebWave to jest coś, co jest fajne, bo jest nowe, zyskuje tę popularność, ale nie ma to, o czym Ty mówiłeś w swojej takiej top 2, top 3 najważniejszych rzeczy. Jest podobno wolny.   No i tutaj przy tym wolnym ładowaniu się niestety przegrywa, ale mimo wszystko warto zwrócić na niego uwagę, jeśli ktoś chce zacząć bardzo szybko, stworzyć sobie stronkę. Są fajne pakiety cenowe, do których zresztą właśnie zaraz, Kuba, przejdziemy, bo sobie trochę pogadamy właśnie o cenach tych kreatorów stron. I jestem ciekawa, jakie Ty masz podejście do takiego rozliczania miesięcznego, rozliczenia rocznego, bo jeśli mówimy o kreatorach stron, no to najczęściej są to subskrypcje miesięczne.   I jak to w ogóle biznesowo rozegrać? Gdzie mamy WordPress, gdzie inwestujemy raz na jakiś czas i mamy Webflow, gdzie płacimy co miesiąc.  
Jakub Mikita 
  To ja bym to porównał do budowy domu, gdzie można sobie wziąć ekipę, która zajmie się budową, kompleksowo zajmie się budową tego domu i dogra wszystkie ekipy, dogra te terminy, zajmie się płatnościami. Jakby my się rozliczamy z jednym dostawcą za te wszystkie rzeczy, nas interesuje gotowy dom, który jest tam według jakiegoś naszego projektu. Z drugiej strony taką budową sobie możemy zarządzać troszkę sami i zatrudnić murarza, zapłacić murarzowi, zatrudnić dekarza, zrobić dach osobno itd.   I tak samo tutaj przy budowie strony. Kiedy korzystamy z jakiegoś kreatora, to tak naprawdę płacimy tej jednej platformie za te wszystkie rzeczy. Możemy jej płacić za domenę, możemy jej płacić za hosting, płacimy oczywiście też za ten support, płacimy za ten kreator, czyli za to narzędzie, którego korzystamy, gdzie to możemy sobie te bloczki przestawiać i tą stronę zbudować.   I to na pewno jest droższe rozwiązanie, ale jest na pewno łatwiejsza dla użytkownika. Mamy jedną fakturę, płacimy sobie za to miesięcznie, czy rośnie, to już nie ma większego znaczenia, ale to jest po prostu w ramach jednej subskrypcji i niczym się nie musimy interesować. Kiedy korzystamy, chociażby z WordPressa i pobieramy sobie tego WordPressa z WordPress.org, to tak naprawdę hostingiem, czy domeną, czy jakimiś płatnymi wtyczkami, wszystkim tym musimy zająć się my. Hostingi zazwyczaj płatne są w planie miesięcznym lub rocznym, domena to jest koszta roczne i wtyczki do WordPressa, czyli jakieś płatne motywy, to też są zazwyczaj koszta roczne. Także mamy tych płatności kilka, o kilka rzeczy musimy zadbać. Często możemy domenę kupić w ramach tego hostingu i też zapłacić po prostu jedną fakturą dla tego jednego dostawcy, więc to też nie jest aż takie straszne.   Więc w dłuższej perspektywie po prostu wychodzi to taniej. Wydaje mi się, że nie ma takiego kreatora, który byłby w dłuższej perspektywie czasu, tańszy niż takie open-source’owe rozwiązanie.  

Kreatory stron vs WordPress — koszty 

 
Karolina Czapla 
  Dobra, to teraz sobie sprawdźmy koszty. Jeśli ktoś nas ogląda na YouTubie, to w tym momencie będzie widział cenniki Webflow, WebWave oraz WordPressa. Tak ciężko nam tutaj cenniki pokazać, bo oprócz tego hostingu, tak jak powiedzieliśmy, te koszty są zależne od tego, jakie wtyczki wybierzemy i o ile wybierzemy wtyczki, które są płatne.   To, co warto powiedzieć, to np. przy wybraniu WordPressa i Elementora to warto zainwestować w tego Elementora Pro. To jest taki koszt, na który można się przygotować, jeśli ktoś oczywiście chce tworzyć w Elementorze, bo dużo deweloperszy mówią, że to złe.  
Jakub Mikita 
  Powiedziałbym, że nawet większość deweloperów mówi, że Elementor jest zły. My bardzo długo opieraliśmy się przed tym Elementorem, ale z drugiej strony osoba, która jest taka powiedzmy półtechniczna, czy ty jako marketer jest w stanie sobie wejść i po prostu taką stronę też wyklikać. Coś ala jak te kreatory stron typu Webflow czy Wix.  
Karolina Czapla 
  Tak, ale trzeba mieć trochę wiedzy technicznej i deweloperskiej. U nas w naszym zespole wyklikiwaniem, chociaż ja nie lubię, jak to jest tak właśnie nazwane, bo Ania robi dużą robotę. Właśnie zajmuje się Ania, nasz product owner i tak tam trzeba też umieć trochę kodować.   Nasz całe szczęście ona umie. Dobrze, przechodzimy do kosztów. To co?   Zaczynamy od Webflow. Plany zaczynają się od 14 dolarów miesięcznie, to jest około 60 zł dla tych podstawowych stron. Tutaj tak naprawdę kwestia już tych takich większych kosztów zaczyna się, kiedy chcemy mieć własną domenę.   Własnego hostingu nie możemy mieć, więc tylko ewentualnie kwestia własnej domeny. Dużo czy mało? 60 zł.  
Jakub Mikita 
  Na pewno więcej niż taki hosting kupowany gdzieś osobno, bo myślę, że za dwukrotność tej kwoty, czyli 120 zł rocznie, spokojnie jesteśmy w stanie dostać hosting, który po prostu przez rok taką stronę nam prostą, z jakimś niewielkim wyłuchem typu 1000 odwiedzin miesięcznie pociągnie.  
Karolina Czapla 
  Tutaj mamy pakiet Basic, Biznes i to są właśnie też zależności. Potem e-commerce, bo e-commerce to jest już osobna opcja.  
Jakub Mikita 
  Mamy pakiet domowy, gdzie można taką stronę sobie po prostu stworzyć i żeby ją gdzieś opublikować?  
Karolina Czapla 
  Nie można ją opublikować. Żeby ją opublikować, trzeba już wykupić dostęp, ale można sobie ją stworzyć, można sobie ją przeklikać i wyklikać, ale żeby ją opublikować już nie ma takiej możliwości. Kiedy chcemy już mieć taki troszkę blog z wieloma podstronami, 23 dolary, no to już ten koszt, to jest prawie, powinniśmy już podchodzić 8 do 100, to już jest dużo.   100 miesięcznie tak naprawdę za zapłacenie za stronę. Tym bardziej że w ogóle ostatnio pamiętam, że były jakieś drastyczne podwyżki cen, jeśli chodzi o Webflow, więc warto sobie naprawdę to przeliczyć. WordPress.   No i teraz tak, tutaj przede wszystkim te koszty, o których rozmawiamy w stanie, to ten hosting, nie? Hosting i domena. Na jakie koszty musimy się przygotować?  

Koszty hostingu na początek 

 
Jakub Mikita 
  No tak jak mówiłem, hosting myślę, że 100-120 zł dla takiej podstawowej strony o niewielkim ruchu to jest, myślę, wystarczający pakiet, mniej więcej w takiej cenie. Domena to jest koszt około 80 zł. Tutaj mówimy o odnowieniu, bo oczywiście rejestracja domeny jest znacznie tańsza i zamyka się w okolicach 20 zł.  
Karolina Czapla 
  Tak, tak, tak. Pakiet Mango to jest taki naprawdę fajnym startem. No, a to jest 40 zł, czyli mniej niż płacimy za miesiąc za używanie strony.  
Jakub Mikita 
  A to, co jest cały rok.  
Karolina Czapla 
  A to jest dokładnie cały rok. Ważne to jest to, że WebWave daje nam możliwość stworzenia całkowicie za darmo strony. Ona wtedy będzie pod domeną web. A to jest dokładnie cały rok. Ważne to jest to, że WebWave daje nam możliwość stworzenia całkowicie za darmo strony, ona wtedy będzie pod domeną WebWave i będzie miała reklamy, po prostu znak wodny.    Czyli tak jakbyśmy stworzyli coś w CapCutcie albo w Canvie po prostu bezpłatnej, to wtedy istnieje taka możliwość, ale tutaj cenowo jak patrzymy, to nie wygląda aż tak źle, to jest polski produkt i on musi konkurować z tymi zagranicznymi.  
Jakub Mikita 
  No właśnie, samo przeliczenie waluty tutaj jest na korzyść WebWave, no dlatego, że nie przeliczamy dolarów na złotówki.  
Karolina Czapla 
  Tak, tak. No to tutaj jeśli chodzi o ten cennik, to jest pytanie głównie już potem o te cele i o te możliwości, które mamy, no bo o stronie teraz można zacząć myśleć, ale trzeba myśleć o niej przyszłościowo.  
Jakub Mikita 
  Tak jest. Tutaj wchodzi też skala, jakie mamy plany długoterminowe na tę stronę i po prostu podstawowe pytanie, to o czym rozmawialiśmy w pierwszym naszym odcinku podcastu, czyli po co ta strona w ogóle powstaje i dlaczego warto by było, żeby ona była w sieci?  
Karolina Czapla 
  Tak, przede wszystkim jej cel i potem jak my możemy ten cel zrealizować przez dostępne narzędzia. No i oczywiście my będziemy delikatnie zachęcać do tego WordPressa, dlatego, że to jest takiego własny dom, we własnym ogródku robimy własne rzeczy, a jednak ten WebFlow czy WebWave to są to kreatory, gdzie wynajmujemy to miejsce, trochę jak z mediami społecznościowymi, wynajmujemy to miejsce gdzieś indziej. Jednak nie możemy tutaj zapomnieć, Kuba, o tej prostocie, więc jeśli faktycznie przyszedłby do Ciebie ta osoba, która mówiła, że ma mały budżet, chociaż tutaj w sumie to nie do końca się zgrywa, ale ma mały budżet, małe możliwości, porać mi Kuba, gdzie mam zrobić stronę?  

Co wybrać: kreator stron czy WordPress?

 
Jakub Mikita 
  Ja bym zachęcił do próbowania tych kreatorów, bo to też to, co wspomniałaś, że ta przejrzystość tego interfejsu jest bardzo ważna, bo dla jednej osoby WebFlow może być zbyt skomplikowany, dla drugiej WordPress, chociażby też nieintuicyjne, bo takie sygnały też się pojawiają, że ten Google AdWord jest nie do końca właśnie taki dla początkujących osób przejrzysty i łatwy w obsłudze. Także ja bym wykorzystał na maksa wszystkie te plany darmowe, które dostajemy w tych kreatorach i po prostu zobaczył, co nam odpowiada i w czym czujemy się swobodnie podczas budowania takiej strony.  
Karolina Czapla 
  Tak, a w ogóle zapomniałam też jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy, że WebWave ma możliwość generowania stron za pomocą AI. Więc można sobie wyklikać stronę, nie wiem, w którym planie to jest już dostępne, ale można sobie wyklikać stronę na pewno taką za pomocą AI. WebFlow też daje podobne możliwości, ale on bardziej o strukturę strony wyklikuje na podstawie scenariusza, który my napiszemy, coś w tym rodzaju.   Ale jest tutaj właśnie dużo takich możliwości. I wydaje mi się, że zdanie rób wszystko, ale z głową jest idealnym podsumowaniem naszego odcinka dzisiejszego.  
Jakub Mikita 
  Tak. Warto testować, warto próbować różnych rzeczy, różnych narzędzi i po prostu wybierać to, co nam odpowiada. Warto też kombinować z samą budową tych stron i korzystania z różnych sekcji, w różnych układach, różnych tekstów i tak dalej.   I dopóki to spełnia jakieś tam normy estetyczne, moralne, jest zoptymalizowane na szybkie w działaniu, to jest ok.  
Karolina Czapla 
  Super. Kuba, bardzo ci dziękuję za dzisiejszą rozmowę. Wydaje mi się, że sporo tutaj padło treści, które mogą być drogowskazem dla was, jeśli będziecie chcieli wybrać kreator bądź WordPressa.   Oczywiście, jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości, zażalenia do naszych opinii, chętnie piszmy je w komentarzach i do usłyszenia następnym razem.  
Jakub Mikita 
  Dzięki, cześć.   Hosting LH https://www.lh.pl/ Sprawdź, czy Twoja strona jest zgodna z WCAG https://wave.webaim.org/ Zobacz najnowsze projekty w portfolio https://potrzebujestrony.pl/projekty/ Odwiedź nas na Instagramie: https://www.instagram.com/potrzebujestrony/ Posłuchaj nas także: YouTubeSpotifyApple Podcasts i YouTube Music.